O nás

Šachový oddíl ŠK Kladno vznikl v roce 2002 sloučením dvou největších kladenských oddílů SK Sparta Doly Kladno a ŠK Slavia Kladno. Spojení dvou tradičních a nejúspěšnějších kladenských šachových klubů do nového bylo zejména reakcí na problémy vyvolané zmenšováním členské základny. Dalším důvodem byly sportovní ambice, neboť týmy vytvářené z hráčů dvou oddílů byly samozřejmě mnohem silnější a to na všech úrovních. Nově vzniklý oddíl nejdříve sídlil v prostorách nádražní budovy ČD, ale poté byl nucen se přestěhovat na do areálu Energetického centra Kladno. Nakonec se mu podařilo získat pro zápasy mnohem vhodnější prostory v areálu ČSAD Kladno, v ulici Železničářů, které může využívat dodnes.

„A“ tým nově vzniklého klubu ŠK Kladno hrál od počátku 2. ligu – třetí nejvyšší šachovou soutěž. Tu se mu podařilo udržet až do současnosti s malou přestávkou před deseti lety, kdy sestoupil na jeden rok do Krajského přeboru. Jedná se přitom o velmi kvalitní soutěž, v níž v řadě týmů nastupují na předních šachovnicích mezinárodní mistři. Protože hráč takových kvalit v kladenském oddíle dlouho chyběl, „A“ tým těžil vždy hlavně z vyrovnanosti jednotlivých hráčů, z nichž mohl každý v zápase vyhrát rozhodující bod. I díky tomu se ŠK Kladno pohybovalo po návratu do 2. ligy většinou v horní polovině dvanáctičlenné tabulky. V ročnících 2014-2015 a 2015-2016 zaznamenal oddíl největší ligové úspěchy, kdy se podařilo vybojovat dvakrát třetí místo. Ale ani v posledních dvou ligových ročnících Kladeňáci o moc nezaostávali a byly z toho nakonec dvakrát „brambory“ za čtvrtá místa.

V kontrastu s úspěchy „A“ týmu je třeba, bohužel, zmínit, že vznik nového velkého oddílu ŠK Kladno jen oddálil problémy způsobované zmenšováním hráčské základny. Zatímco na počátku existence měl oddíl přes 60 členů a dokázal na různých úrovních postavit až 6 týmů, v současné době se zmenšila hráčská základna o více než polovinu a vedle úspěšného prvního týmu, hraje již jen ŠK Kladno „B“ v Regionální soutěži (6. nejvyšší soutěž).

Pevné jádro každé soupisky prvního týmu vytvářeli po celou dobu existence klubu Ján Mišičko, Petr Gutman a Zbyněk Vondra, kteří odehráli všechny ročníky. Po návratu do 2. ligy se podařilo angažovat významnou posilu – mezinárodního mistra Pavla Freislera. K těmto zkušeným hráčům se postupně začali zejména díky trenérské práci Jána Mišička přidávat mladé naděje. I když ne každý dokázal vydržet u šachů na soutěžní úrovni až do dospělosti, dva z nich – Adam Čáp a Jakub Haman, se stali skutečnými oporami týmu. Adam Čáp dokonce v současné době hájí prestižní první šachovnici, na které musí čelit nejlepším hráčům soutěže.

Při popisu historie ŠK Kladno je potřeba vždy zmínit spřátelený oddíl ŠK Rakovník. Bez pravidelného hostování nejlepších hráčů tohoto klubu by se nejen nikdy nemohlo podařit kladenskému týmu udržet pozice ve 2. lize, ale dokonce ani naplnit osmičlennou soupisku předepsanou pro každý zápas. Jaroslav Satranský nejdříve s již zesnulým Vojtěchem Plívou a v současné době s Jaromírem Volfem a Václavem Kotykem spoluvytvářeli sportovní úspěchy ŠK Kladno.