2. liga: Louny – Kladno

Týden před Vánoci jsme s naším A-týmem vyrazili na poslední ligový zápas roku 2018.  Úkol zněl jasně, musíme vyhrát, protože jestli ne, začne už být zle. Do tohoto zápasu jsme šli s dvěma remízami a dvěma prohrami. Co si budeme povídat, žádná hitparáda, ba naopak, slušný základ na obsazení sestupových míst. Družstvo se sešlo hezky, takže motivace i morálka byla velká.

První zádrhel nastal hned ráno, kdy sice první auto, které řídil Honza Mišičko a vezl Zbyňka, Míru a Vaška odjelo na čas a na čas i dorazilo, tak druhé auto, které jsem řídil já, mělo na mále. Mně ráno nezazvonil budík a nějakým zázrakem jsem se vzbudil sám, a to v 08:35, přičemž v 08:45 jsem měl nabrat Kubu Hamana. Vystřelil jsem jak raketa a v 08:50 jsem stál s brumlajícím červeným ďáblem u Kuby před bytem. Trochu jsem byl zklamaný, že ještě nečeká venku, ale měl jsem radost, že jsem to tak nějak stihnul a volám, že jsem tu. Kuba zvedne telefon a divným hlasem říká: „Jojo, už jdu“. Potom co se asi za 8 minut objevil u dveří, tak z něj nenápadně vylezlo, že měl veselou noc díky bujarému večírku, a že se bude dneska super hrát, a že jsem ho svým telefonátem vzbudil!! Naše cesta poté už pokračovala v pořádku, a kdybychom se nerozhodli jít si koupit ještě svačinu do obchodu, tak se nám povedlo dorazit i před desátou. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak jsme měli doopravdy štěstí, že jsme zápas nehráli v sedmi, nebo ještě lépe ve čtyřech.

K samotnému zápasu jsme nastoupili v klasické sestavě. Jediný Petr Gutman dostal volňáska, aby si mohl odpočinout a hlavně psychicky se srovnat k dalším utkáním, protože se mu doposud moc nedařilo. Soupeřům chyběla pátá až sedmá deska, což z nás dělalo ještě větší papírové favority než před zápasem. Samotný zápas ale tak nevypadal. Přibližně po 2,5h jsme prohrávali 2-1. Na druhé desce prohrál Vašek Kotyk, jehož bílý král dostal na zadek ve slovanské. Na třetí prohrál také Pavel, ale toho jsem naštěstí moc nestihl sledovat. Bodík urval na páté desce Kuba, který soupeře přehrál v sicilce kocovina, nekocovina. Je to prostě srdcař! Zbývající partie nevypadaly zle, takže šance na výhru i přes počáteční ztrátu vypadaly dobře. Jako čtvrtý dohrál náš řidič Honza, u kterého jsme díky přítomnosti pěšce více v koncovce čekali bod, ale nakonec se dostavila jen remíza. To byla chvíle, kdy pro nás v hrací místnosti začínalo být docela horko. Krátce po Honzovi dohrál na poslední desce David Němec, kdy se ve vyhrané pozici vzdal, protože neviděl zisk figury. Nebudu Vám tajit, že jsme se mu potom dost nasmáli. Objektivně ale partie měla skončit spravedlivou remízou. Stav zápasu tedy byl 3,5 – 1,5 pro Louny. Dohrával jsem já, Zbyněk a Míra. Jako první jsem z těchto posledních tří partií dohrál já, kdy jsem nakonec svého soupeře dopřetahal v italce, která brzy měla rysy španělky bez černopoláků. Nakonec, já vlastně ani sám nevím jak se to Zbyňkovi i Mírovi povedlo, se i jim povedlo své partie dovézt do zdárného konce a nám se povedlo ukradnout soupeřům tři zápasové body v náš prospěch. Mrzí mě, že jsem neviděl Zbyňkovu partii více, protože to byla vcelku řež.

I přes to jak se to celý den s námi vezlo z kopce, tak jsme si nadělili pod stromeček naší první výhru a posunuli jsme se do středu tabulky.

Za celý Klub ŠK Kladno Vám chci popřát hezké svátky a šťastný rok 2019. Uvidíme se v lednu!

PS: Pokud máte chuť, přidávám diagram z Davidovy pozice. Měl bílé figury a jelikož ztrácí jezdce, stačila mu remíza. Najdete správný tah za bílého?


Stalo se:
1. Vg8+ Kf5 a bílý se vzdal, ačkoliv mohlo přijít: 2.Vg5+ s výhrou… Jinak po správném 1…Kh5 dojde ke zmíněné remíze věčným šachem 2.Vh8+ Kg5 3.Vg8+ atd.

 

 

2 komentáře u “2. liga: Louny – Kladno”

  1. Takhle z diagramu je to naprosto jasné… . Ale David měl v hlavě celou partii, jistě cítil, že partii dávno měl a mohl vyhrát – a najednou se musel zkoncentrovat na obranu, vše vypustit z hlavy a najít nejlepší pokračování. A to je právě moc těžké, postavit se k tomu jako k řešení diagramu s hlavou nezatíženou předchozí partií.

Napsat komentář